Rapamycin, schválený na jiné nemoci je možná účinný na RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Rapamycin, schválený na jiné nemoci je možná účinný na RS

Příspěvekod Franta » 25 zář 2018 23:50

Rapamycin, schválený na jiné nemoci je možná účinný na RS, naznačuje studie.

Léčba přípravkem Rapacan (rapamycin) snížila velikost a objem mozkových lézí u pacientů s roztroušenou sklerózou (MS), uvádí iránská studie.

Studie "Slibný účinek rapamycinu na roztroušenou sklerózu" byla publikována v časopise "Roztroušená skleróza a související poruchy".

Rapamycin neboli sirolimus je imunosupresivní látka schválená US Food and Drug Administration, která zabraňuje odmítnutí transplantovaných orgánů a léčí plicní onemocnění známou jako lymfangioleiomyomatóza. Je uváděn na trh jako Rapacan od společnosti Biocon (terapie použitá ve studii), a v USA a UK jako Rapamune.

.
Tato terapie zvyšuje počet ochranných T-regulačních buněk (Tregs), které vyjadřují dva markery: FoxP3 a GARP. Tregs, naopak, inhibují proliferaci buněk T-responderů, které brání zánětu.

Předchozí studie ukázala, že terapie by mohla zabránit relapsující-remitentní experimentální autoimunitní encefalitidě u myší (myší model lidské RS).

V této studii výzkumníci v Íránu testovali účinnost rapamycinu, aby se zabránilo progresi onemocnění u pacientů s relapsující-remitentní RS (RRRS).

Celkem bylo zařazeno celkem 8 pacientů (IRCT2012092510936N1). Dva tablety přípravku Rapacan obdržely 1 mg denně po dobu šesti měsíců. Pomocí magnetické rezonance (MRI), vědci zhodnotili změnu objemu mozku a velikost léze před a po léčbě.

Výsledky ukázaly, že léčba přípravkem Rapacan významně snižuje průměrnou velikost plochy léze. Kromě toho došlo k výraznému snížení objemu těchto lézí po léčbě.

Tým také vyhodnotil expresi genů FoxP3 a GARP v Tregs izolovaných z periferní krve pacienta před a po léčbě. Počet Treg buněk, které exprimují FoxP3, výrazně vzrostl po léčbě a zatímco bylo pozorováno zvýšení počtu Treg buněk exprimujících GARP, nebylo zjištěno, že jsou významné.

Treg buňky potlačují proliferaci T-responderových buněk a potlačují zánět. Po léčbě přípravkem Rapacan se také pozoroval pozoruhodný pokles počtu buněk T-responderu.

Rozsah stupnice rozšířené invalidity byl použit k měření míry invalidity u pacientů před a po léčbě. Vyšší skóre znamená horší zdravotní postižení. U 50% pacientů (čtyři pacienti) bylo pozorováno snížení skóre EDSS, ale nebylo statisticky významné.

Bezpečnost přípravku Rapacan byla také hodnocena na několika místech během studie. Podle týmu nebyly během léčby hlášeny žádné významné nežádoucí účinky.

"Na základě našich zjištění se rapamycin může považovat za účinnou léčbu RRRS," konstatoval tým, dodal, že "je zapotřebí dalších studií k potvrzení tohoto zjištění a vyšetření terapie vyššími dávkami rapamycinu po delší dobu."
https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... ent-study/
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Rapamycin, schválený na jiné nemoci je možná účinný na R

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 26 zář 2018 10:25

Veď hej, že snižuje zánět.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5797605/
Je i velmi zajímavé, jakým způsobem.
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7404011067
podstatný výtah :
Rapamycin zvyšuje okysličení mykobakteriálního fagosomu
Pozorování s hladovění a inhibitory autofagie naznačují, že stimulace autofagických cest může být odpovědná za zlepšení okyselování fagosomů obsahujících mykobakteria. K potvrzení této skutečnosti jsme následně indukovali autofagii jiným mechanismem, využívajícím farmakologické prostředky. Tor kinasa hraje ústřední roli v mechanismu snímání aminokyselin: Tor je inhibován v reakci na hladovění, což vede k indukci autofagie (Jacinto and Hall, 2003) . Vzhledem k tomu, že Tor může být inhibován rapamycinem, je tato sloučenina rutinně používána jako farmakologické činidlo schopné vyvolat autofagii i za podmínek plných živin (Noda a Ohsumi, 1998) . Léčba infikovaných makrofágů rapamycinem způsobila zvýšenou acidifikaci mykobakteriálních fagosomů

Takže naše úvahy infekci nebudou úplně mimo :
https://ereska.net/posting.php?mode=edi ... 54#preview
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 305
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 1 návštěvník