Vliv B-buněk na T-buňky

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Vliv B-buněk na T-buňky

Příspěvekod Franta » 11 zář 2018 21:09

Neurolog Roland Martin a imunolog Mireia Sospedra - na univerzitě v Curychu a univerzitní nemocnici v Curychu ve Švýcarsku - a kolegové ukázali, že typ imunitních buněk nazývaných B buňky je klíčem k autoimunitním reakcím, které charakterizují RS.

Ve studii, jejíž výsledky jsou nyní publikovány v časopise Cell , vědci vysvětlují, že B-buňky ovlivňují aktivitu jiného typu imunitních buněk, T buněk, které pak způsobují zánět .

" Byli jsme schopni poprvé ukázat, že určité buňky - buňky imunitního systému, které produkují protilátky - aktivují specifické T buňky, které způsobují záněty v mozku a lézích nervových buněk."


B buňky ovlivňují T buňky
Studie na RS budou mít tendenci soustředit se na roli, kterou hrají T buňky ve vývoji tohoto stavu, protože T buňky jsou pověřeny spouštěním vhodné imunitní odpovědi, jakmile zjistí přítomnost patogenů.

Když T buňky selhávají a považují zdravé buňky v těle za patogeny, způsobují tím škodlivé léze a záněty spojené s autoimunitními chorobami, jako je RS.

Martin a kolegové však zjistili, že T buňky mohou být mylně aktivovány jinými specializovanými imunitními buňkami: B-buňkami.

To vědcům bylo zřejmé poté, co pozorovali účinky některých léků užívaných k léčbě RS.

Martin říká: "Třída RS léčiv nazvaná Rituximab a Ocrelizumab nás vedla k přesvědčení, že B-buňky také hrají důležitou roli v patogenezi onemocnění."

Tyto léky, autoři poznamenávají, zastavují zánět mozku odstraněním B lymfocytů, což naznačuje, že tyto imunitní buňky jsou nakonec zodpovědné za aktivitu T buněk.

Řetěz reakcí
S cílem lépe porozumět roli, kterou hrají B-buňky při zánětu, výzkumníci analyzovali vzorky krve od lidí s RS pomocí experimentální metody in vitro.

Všimli si, že B buňky interagují se specializovanými T buňkami, zvyšují jejich aktivitu a ovlivňují je, aby se více dělily - což zesiluje jejich útočný cyklus.

Bylo zřejmé, že B-buňky byly příčinou aktivity T-lymfocytů, protože když vědci eliminovaly B-buňky, tak T-buňky buňky přestaly proliferovat.

"To znamená, že nyní můžeme vysvětlit dosud nejasný mechanismus těchto léků," vysvětluje Martin.

Výzkumníci také poznamenávají, že aktivované T buňky, které studovali ve vzorcích krve, zahrnují populaci T buněk, které jsou aktivní v zánětu mozku souvisejícím s RS.

Martin a jeho tým naznačují, že T buňky dokážou přečíst jak proteiny uvolněné B buňkami, tak rozpoznat nervové buňky v mozku. Vědci říkají, že T buňky jsou nejprve aktivovány v periferní krvi, pouze migrují do mozku, kde nakonec napadají myelin.

"Naše objevy nejen vysvětlují, jak nové RS léky účinkují, ale také připravují cestu pro nové přístupy v základním výzkumu a léčbyi RS," říká Martin.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323006.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vliv B-buněk na T-buňky

Příspěvekod Shigi » 18 zář 2018 14:03

Zaujímalo by ma, akú rolu odohrávajú dané B lymfocyty v tele a tím pádom ktorá z funkcií v tele by mohla byť ich odstránením negatívne ovplyvnená. Nemáte k tomuto prosím nejaké info?
Sedliacký rozum vraví, že B lymfocyty sú predsa dôležité, tak potom za tým musí byť najskôr nejaká mágia :)
Shigi
 
Příspěvky: 19
Registrován: 19 dub 2016 12:48

Re: Vliv B-buněk na T-buňky

Příspěvekod Franta » 19 zář 2018 13:49

jako naprostý laik bych řekl, že B-buňky jsou taková paměť. Na sobě mají receptory na různé patogeny. A jakmile ten patogen v těle zjistí, tak se množí a produkují rozpustné protilátky, které se přichytávají na ty detekované patogeny.
Patogeny jsou tímto označené a zneškodňované jinými imunitními buňkami.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vliv B-buněk na T-buňky

Příspěvekod vychodocech » 19 zář 2018 16:48

Shigi píše:Zaujímalo by ma, akú rolu odohrávajú dané B lymfocyty v tele a tím pádom ktorá z funkcií v tele by mohla byť ich odstránením negatívne ovplyvnená. Nemáte k tomuto prosím nejaké info?
Sedliacký rozum vraví, že B lymfocyty sú predsa dôležité, tak potom za tým musí byť najskôr nejaká mágia :)

velmi povrchně (lidově) vysvětlím:

B lymfocyty jsou nezastupitelné buňky imunitního systému, jsou součástí dalších imunitních vazeb na další imunitní buňky jako jsou třeba T-lymfocyty, bez všech typů imunitních buněk by imunitní systém nefungoval. To co můžeme udělat je, že můžeme imunitní buňky ovlivňovat - modulovat imunitní systém tak, jak bychom potřebovali. B-buňky (i další buňky) mají receptory, díky kterým dělají to co mají dělat - v případě B i T buněk chránit tělo před patogeny a dalšími problémy, tyto receptory můžeme ovlivňovat pomocí moderních "léků".
Fungování imunitního systém je velmi složitá věc, jednoduše nejde odpovědět co se stane pokud něco změníme v jeho fungování, často se o jednotlivých vazbách jednotlivých imunitních buněk dozvídáme teprve až při testování dalších léčiv.

https://en.wikipedia.org/wiki/B-cell_receptor
https://cs.wikipedia.org/wiki/B-lymfocyt
vychodocech
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník