Možný nový lék by mohl regenerovat myelin - blokování M3R

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Možný nový lék by mohl regenerovat myelin - blokování M3R

Příspěvekod Franta » 25 črc 2018 11:35

Potenciální nový léčivý přípravek by mohl regenerovat myelin
Nový výzkum by mohl vést k léčbě roztroušené sklerózy, která regeneruje myelin, mastný povlak, který izoluje nervová vlákna a chrání signály mezi mozkovými buňkami.

Vědci z univerzity v Buffalu v New Yorku zjistili, že receptor muskarinického typu 3 (M3R) je "klíčovým regulátorem" remyelinizace, což je proces, který doplňuje ztracený myelin.

M3R se nachází na povrchu oligodendrocytových progenitorových buněk (OPC), prekurzorů buněk, které tvoří myelin.

Receptor je buněčný povrchový protein, který spouští určité buněčné funkce, když se setkává a váže se na odpovídající jedinečnou molekulu.

Vědci prokázali, že blokování M3R zvyšuje remyelinizaci u myší, která měla transplantované lidské OPC.

Vedoucí autor studie Fraser J. Sim, profesor farmakologie a toxikologie, a jeho kolegové hlásí své závěry v dokumentu, který je nyní publikován v The Journal of Neuroscience .

Roztroušená skleróza a ztráta myelinu
Roztroušená skleróza je onemocnění, které ničí myelínový plášť, který obklopuje nervová vlákna v centrálním nervovém systému , který se skládá z mozku, míchy a zrakového nervu.

Jakmile je myelin zničen, tak to vytváří léze, které oslabují signály, které se pohybují podél nervových vláken, což vede k narušení komunikace mezi mozkovými buňkami. Vědci znají, že onemocnění také poškozuje samotné nervové buňky.

RS má mnoho příznaků a může se pohybovat od mírné až těžké a závisí na tom, která část centrálního nervového systému je ovlivněna.

Mezi časté časné příznaky patří: problémy s viděním a bolestmi v oku; slabé a ztužené svaly, někdy s bolestivými křečemi; brnění v končetinách, ve tváři ; problémy s rovnováhou; a problémy s močovým měchýřem.

Po pokročení onemocnění mohou být tyto symptomy doprovázeny extrémní únavou, změnami nálady a koncentrace a problémy s plánováním a rozhodováním.

Příznaky mohou přicházet a odcházet, nebo mohou přetrvávat a zhoršovat. Mohou se také lišit od osoby k osobě, a mohou se také měnit u jedné osoby osobě v průběhu času.

Odhady naznačují, že ve Spojených státech žije až 350 000 lidí, u kterých byla diagnostikována RS, u žen je dvakrát větší pravděpodobnost, že jsou postiženi jako muži.

 
Oligodendrocyty a myelinace
RS vzniká nejen proto, že myelin se degraduje, ale také proto, že nedošlo k jeho opravě. To vedlo vědce k otázce, zda destrukce buněk odpovědných za remyelinizaci nemusí být jediným faktorem.

Začali vyšetřovat možnost, že prekurzory myelinizačních buněk - OPC - se nemnoží a nedospívají. Výsledkem by byl nedostatek buněk pro opravu poškození myelinu.

Nakonec zjistili, že blokování muskarinových receptorů byl silným způsob toho jak dostat OPC do dospělosti a urychlit remyelinizaci.


Ale jak autoři poznamenávají, přesouvat tento laboratorní úspěch na kliniku byl omezen "špatným porozuměním" podtypu muskarinového receptoru a otázkami ohledně "druhových rozdílů mezi hlodavci a lidmi".

V dřívější práci uvedl tým, že solifenacin - lék, který již byl schválena pro léčbu problémů s močovým měchýřem - blokoval receptor a podporoval remyelinizaci u zvířat.

V této studii však nebylo jasné, "na který specifický receptor lék pracoval," vysvětluje prof. Sim. Za účelem omezení nežádoucích vedlejších účinků by bylo lepší přesně vědět, na který podtyp receptoru se má zaměřit.

 
M3R má roli při produkci myelinu
V poslední studii vědci pracovali s myšími OPC, lidskými OPC a myší s transplantovanými lidskými OPC.

Objevili, že aktivace receptoru M3R vedla k buněčným signálům v OPC, které "působily na zpoždění diferenciace a remyelinizace".

Další experimenty prokázaly, že blokování M3R zvyšuje remyelinizaci lidskými OPC transplantovanými do myší.

Profesor Sim vysvětluje, že jejich nové poznatky umožňují lépe kontrolovat klinické testy léků, které se zaměřují na pacienty s RS.

"Tato práce potvrzuje, že M3R má funkční roli a pokud je zablokována, může zlepšit opravu myelinu."

Prof. Fraser J. Sim


https://www.medicalnewstoday.com/articles/322520.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron