Byly objeveny epigenetické mechanismy způsobující onemocnění

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Byly objeveny epigenetické mechanismy způsobující onemocnění

Příspěvekod Franta » 20 čer 2018 12:41

Zatímco sekvence DNA zůstává stejná po celou dobu života člověka, exprese kódovaných genů se může s časem změnit a přispívat k rozvoji onemocnění u geneticky předisponovaných jedinců. Vědci ve společnosti Karolinska Institutet ve Švédsku nyní objevili nový mechanismus hlavního rizikového genu pro roztroušenou sklerózu, který spouští onemocnění prostřednictvím takzvané epigenetické regulace. Rovněž nalezli ochrannou genetickou variantu, která snižuje riziko RS stejným mechanismem. Studie je publikována v Nature Communications.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy, které postihuje lidi v relativně mladém věku. Většina z nich je ve věku mezi 20 a 40 lety, když dostanou první příznaky, například formou znecitlivění v pažích a nohou, zhoršení zraku a závratě, ale také únava a deprese. Příznaky jsou způsobeny zánětem mozku a míchy, které rozkládá myelínový plášť chráncí nervy, čímž poškozuje axony. V současné době neexistuje lék na rS, ale aktivita onemocnění může být často zastavena pomocí léků.

Již před více než 40 lety bylo zjištěno, že genetická variace v tzv. HLA oblasti je nejsilnějším rizikovým faktorem pro rozvoj nemocí. HLA kóduje molekuly, které se podílejí na imunitním systému. nicméně konkrétní geny a molekulární mechanismy které stojí za vznikem onemocnění však nejsou zcela objasněny.

Pomocí molekulárních analýz a kombinací několika studií (tzv. Metaanalýzy), včetně přibližně 14 000 pacientů s RS a kontrolní skupinou více než 170 000 zdravých jedinců, zjistili badatelé Karolinska Institutet, že lidé s rizikovou variantou HLA-DRB1 * 15:01 mají zvýšenou expresi genu HLA-DRB1, čímž se zvyšuje riziko onemocnění. Výzkumníci dále objevili takzvanou epigenetickou regulaci exprese HLA jako mechanismu zprostředkujícího tento účinek.

"Poprvé ukazujeme, že epigenetické mechanismy mohou způsobit onemocnění. Kromě toho můžeme tento mechanismus spojit s genetickým variantem s nejvyšším rizikem vzniku RS," říká Maja Jagodicová, výzkumná pracovnice klinické neurovědy Karolinska Institutet a jeden z autorů článku.

Vědci také objevili novou variantu genu HLA, rs9267649, která snižuje riziko vzniku RS. Tato ochranná varianta snižuje expresi genu HLA-DRB1 - prostřednictvím stejného epigenetického regulačního mechanismu - čímž snižuje riziko RS. Výsledky otevírají nové cesty pro potenciální alternativní léčbu založené na specifické epigenetické modulaci, tj. K umělému zabránění genové exprese. To dává naději lidem s RS, stejně jako dalším autoimunitním chorobám.

"Téměř všechna autoimunitní onemocnění jsou spojena s HLA," říká Lara Kularová, spoluautorka a výzkumná pracovnice stejného oddělení.

https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 061918.php

Epigenetika:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Epigenetika
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník