Stránka 11

RS může mít spojení s toxinem nemoci ovcí

PříspěvekNapsal: 24 dub 2018 00:52
od Franta
Vystavení se toxinu, který se nachází hlavně u ovcí, může být spojeno s vyvinutím roztroušené sklerózy u lidí, naznačuje to nový výzkum. Studie vedená na University of Exeter a MS Sciences Ltd. zjistila, že lidé s RS mají s s větší pravděpodobností protilátky proti Epsilonovým toxinům (nebo-li ETX), což naznačuje, že někdy v životě byli tomuto toxinu vystaveni.

ETX, produkovaný ve střevě hospodářských zvířat bakterií Clostridium perfringens , poškozuje mozek zvířete a může zvíře zabít.
Toxin, který se může také vyskytovat ve střevě jiných zvířat a dokonce i v půdě, byl zkoumán jako příčina typu otravy krve u ovcí, známých jako enterotoxémie.

"Náš výzkum naznačuje, že existuje spojení mezi epsilonovým toxinem a RS," řekl profesor Rick Titball z University of Exeter.

"Příčiny MS nejsou stále plně pochopeny a i když je možné, že tento toxin hraje roli, tak je stále příliš brzy to prohlásit s jistotou.

"Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom pochopili, jakou roli může toxin hrát v roztroušené skleróze, a jak tyto poznatky mohou být využity při vývoji nových testů nebo léčby."

Na základě hlášení, že někteří pacienti s RS v USA měli protilátky proti epsilonovému toxinu, výzkumní pracovníci společnosti Exeter testovali pacienty UK na takové protilátky.

Při použití dvou různých metod bylo zjištěno, že 43% pacientů s RS je na protilátky proti epsilonovému toxinu pozitivní, ve srovnání s 16% lidí v kontrolní skupině.

"Existuje rostoucí soubor širších důkazů, které poukazují na hypotézu spojující RS a ETX a jsme přesvědčeni, že tyto významné poznatky z naší nejnovější studie pomohou lidem přiblížit se k odpovědi na nepolapitelné spouštěče RS," řekl Simon Slater, ředitel společnosti RS Sciences Ltd.

"Pokud by byla prokázána souvislost mezi epsilonovým toxinem a RS, pak by to znamenalo, že očkování by bylo účinným ošetřením pro prevenci nebo v počátečních stádiích onemocnění.

"Je zajímavé, že i když epsilon toxin je vysoce účinný, nikdy nebyla vyvinuta žádná lidská vakcína."
RS, nejčastěji diagnostikované u lidí ve věku 20 až 30 let, mohou ovlivnit mozek, což způsobuje širokou škálu potenciálních příznaků, včetně problémů s viděním, pohybem rukou nebo nohou, pocity a rovnováhy.

Odhaduje se, že ve Velké Británii existuje více než 100 000 lidí, u kterých je diagnostikována RS.


Výzkum byl financován společností MS Sciences Ltd a Národním institutem pro výzkum v oblasti zdraví Exeter Clinical Research Facility.

Vzorky pro výzkum byly poskytnuty společností Barts Health NHS Trust, Imperial College London a University of Exeter Medical School.

Článek, který byl publikován v časopise Multiple Sclerosis Journal, má název: "Důkaz toxinu Clostridium perfringens epsilon spojeného s roztroušenou sklerózou".


https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 042218.php