Stránka 11

"Ochranná molekula" může vést k nové léčbě

PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 08:46
od Franta
Zkoumáním interakcí mezi testosteronem a imunitním systémem u samců myší objevili vědci z Northwestern University v Chicagu, IL, molekulu, která se jeví jako ochrana před roztroušenou sklerózou.

V článku v Proceedings of the National Academy of Sciences , tým unformuje o tom jak "strážná molekula" eliminovala příznaky roztroušené sklerózy (RS) u myších samic.

"Tato zjištění," říká Melissa A. Brownová, profesorka mikrobiologie a imunologie, "by mohla vést k úplně nové léčbě MS, kterou velmi potřebujeme."

MS je onemocnění, při kterém imunitní systém napadá myelin nebo ochranný plášť, který obklopuje nervová vlákna v mozku a míchu, a zajišťuje integritu elektrických signálů, které nesou.

Poškození myelinového pláště způsobuje řadu nepředvídatelných příznaků, včetně poruchy kontroly pohybu, svalové slabosti, bolesti, únavy , narušení smyslových schopností (jako je rozmazané vidění) a kognitivní dysfunkce. V některých případech může MS způsobit paralýzu.


Ženy jsou více náchylné k MS
Odhady naznačují, že přibližně 2,5 milionu lidí po celém světě žije s MS, včetně 300 000 až 400 000 ve Spojených státech. Mnoho odborníků se však domnívá, že tato čísla jsou příliš nízká.

Ve svém článku vysvětluje, že ženy jsou mnohem náchylnější k autoimunitním chorobám, jako je RS, a že rozdíly v pohlavních hormonech jsou "jasným" vlivem.

Navíc ženy mají tendenci k rozvoji onemocnění v mnohem mladším věku než muži a jsou náchylnější k relapsující-remitentní formě, která vzplanula a pak ustoupila.

Muži mají tendenci rozvíjet RS, pokud jsou starší a jsou náchylnější k formě, která se postupně zhoršuje bez intervalu, kdy symptomy ustupují.

Vývoj RS u mužů je úzce spojen s poklesem hladiny testosteronu v závislosti na věku. Podkladové buněčné a molekulární mechanismy jsou však nejasné.


Molekula strážce může zastavit imunitní útok
S použitím myšího modelu eresky tým zistil, že testosteron vyvolává skupinu imunitních buněk nazývaných žírné buňky, které vylučují u mužů signální molekulu nazývanou interleukin 33 (IL-33).

Vědci zjistili, že IL-33, který popisují jako "strážnou molekulu", vyvolává řadu chemických reakcí, které blokují vývoj imunitních buněk Th17, což je typ, který napadá myelinové pláště.

Zjistili také, že bez této ochranné odpovědi IL-33 vykazovaly samičí RS myši poškozující "Th17-dominantní odpověď, která může být obrácena léčbou IL-33".

Profesor Brown vysvětluje: "Vzhledem k tomu, že hladiny testosteronu jsou u dospělých žen sedm až osmkrát nižší než u mužů, spekulujeme, že u žen nejsou dostatečné úrovně, aby se aktivovala tato ochranná cesta, ale ukázali jsme, že můžeme aktivovat cestu s molekulární ochranou IL -33. "

Vědci doufají, že jejich zjištění povedou k nové a účinné léčbě MS.

Většina slibných terapií pro RS, která se nedávno dostala na trh, potlačuje imunitní systém, ale to může pacientům způsobit infekci a necítění se dobře.

"Naše zjištění určily nové a specifické buněčné a molekulární cíle pro imunitní intervenci, o kterých se věří, že povedou k lepší léčbě, která zanechává imunitní systém nedotčený."

Prof. Melissa A. Brownová
Tým také navrhuje, aby byla cesta dále zkoumána, aby zjistila, zda se podílí na jiných autoimunitních onemocněních, která se vyskytují častěji u žen.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320772.php

Re: "Ochranná molekula" může vést k nové léčbě

PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 11:50
od Franta
podle mého názoru tato studie má logický základ.
Nedostatek testosteronu možná bude ještě v kombinaci s něčím jiným, třeba s receptory (sensory které jeho přítomnost vnímají) atd....
Strava která se v různých alternativních dietách ereskářům doporučuje je vlastně strava na zvýšení testosteronu.
Třeba se lidem s RS radí paleo strava - tj. maso - maso zvyšuje testosteron
Jiná dieta zakazuje mléko - Jelinkova dieta - mléko zvyšuje estrogen který snižuje testosteron
Olivový olej, ryby - zdravý zdroj choleserolu - to vše se doporučuje ereskářům. A chloesterol zvyšuje testosteron.
kafe - také se doporučuje - kulturisti používají kofeinové přípravky
probiotika - také prý zvyšují testosteron
A hlavně vitamín D - velmi doporučovaný - no ejhle zvyšuje testosteron.
Někdo tvrdí že dostal eresku ze stresu - stres snižuje testosteron.