Protamin neutralizuje inhibici diferenciace oligodendrocytů

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Protamin neutralizuje inhibici diferenciace oligodendrocytů

Příspěvekod Franta » 10 pro 2017 02:53

Protamin neutralizuje inhibici diferenciace oligodendrocytů zprostředkovanou(způsobovanou) CSPG
Obrázek


Remyelinizace je kritickým opravným procesem při demyelinizačních onemocněních, jako je roztroušená skleróza.
Chondroitin sulfátové proteoglykany (CSPGs), což je rodina velkých molekul která se skládá z jádrového proteinu a glykosaminoglykanů složených z řetězců změněných cukrů, se nacházejí v gliálních lézích. U RS lézí se CSPGs akumulují jako složky demyelinizačních plaků, které inhibují migraci a diferenciaci prekurzorových buněk oligodendrocytů a remyelinizaci.


Výzkumná skupina Akihiro Fujikawa a profesora Masaharu Noda z Národního institutu pro základní biologii (NIBB) vyvinula metodu screeningu pro získání neutralizačních činidel pro potlačení inhibičních účinků CSPG na diferenciaci oligodendrocytů. Skupina zjistila, že inhibiční aktivita reprezentativní extracelulární matrice CSPG molekuly agreganu byla neutralizována polykationickým peptidem, protaminem , který je klinicky používán k zastavení antikoagulačního účinku heparinu.
Zjistila také, že protamin inhiboval receptorový typ proteinové tyrosinfosfatázy PTPRZ. Extracelulární oblast PTPRZ je vysoce modifikovaná CS řetězci a její fosfatázová aktivita přispívá k udržení nedospělých stavů prekurzorových buněk oligodendrocytů. Intranasální podávání protaminu zlepšilo myslinaci ve vyvíjejícím se mozku myši a jeho intraventrikulární podání významně zlepšilo remyelinizaci lézí vyvolaných cuprizonem u dospělých myší.

Tyto výsledky naznačují, že protamin neutralizuje inhibiční aktivitu CSPG, čímž umožňuje migraci prekurzorových buněk oligodendrocytů do demyelinizačních míst a podporuje jejich diferenciaci na zralé oligodendrocyty pro remyelinizaci.


https://medicalxpress.com/news/2017-12- ... ocyte.html
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník