Stránka 11

Nový způsob jak doručit léky na RS do mozku

PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 14:23
od Franta
https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 120417.php


Automatický překlad:
https://translate.google.com/translate? ... 120417.php
(s menší úpravou úpravou nesmyslů:)

....
....
...

Extracelulární vezikuly jsou vylučovány spoustou buněk a pečlivě odrážejí identitu buňky, ze které oni přišli," řekl Bongarzone, který je profesorem anatomie a buněčné biologie u UIC. "Pokud můžeme manipulovat s těmito vezikuly, aby se spojily se specifickým typem buňky a nesly terapeutickou látku nebo lék, mohou být silnou zbraní proti různým chorobám."

Extracelulární vezikuly jsou jedním z mnoha způsobů, jak buňky komunikují - zvláště se vzdálenými buňkami. Materiály včetně proteinů, molekul a bitů RNA mohou být zabaleny do vezikulů, které cestují v krevním řečišti, v mozkomíšním moku a extracelulárních tekutinách, dokud se nespojí se svými cílovými buňkami a nevypustí jejich náklad. Ale jejich obsah nemusí být vždy benigní, vysvětluje Givogri, který je výzkumným asistentem anatomie a buněčné biologie u UIC. "Mohou také hrát důležitou roli při šíření nemoci," řekla. "Existuje mnohem víc informací o tom, jak fungují, včetně jejich role v metastázování rakoviny."

Bongarzone a Givogri použijí ocenění na testování metod pro optimalizaci tvorby extracelulárních vezikulů z mezenchymálních kmenových buněk a jejich značení s receptory, které umožní vezikulám vázat se na specializované buňky v mozku a míchu. Tyto buňky, nazývané oligodendrocyty, jsou zodpovědné za výrobu izolačního myelinového pláště, které obklopuje nervové buňky. V roztroušené skleróze oligodendrocyty nevytváří dostatek myelinu a nervové impulsy jsou narušeny, což vede k svalové slabosti, bolesti a problémům se zrakem, mezi ostatními příznaky.

"Mesenchymální kmenové buňky jsou již plodnými producenty extracelulárních vezikul," vysvětlil Givogri.

Jakmile vědci mohou spolehlivě produkovat extracelulární vezikuly, které se specificky váží na oligodendrocyty a testují jejich bezpečnost a aktivitu u myší, budou žádat o další finanční prostředky, které jim pomohou zabudovat malou molekulu RNA, známou jako mikroRNA, o které se ví, že pomáhá zvyšovat produkci myelinu v oligodendrocytech.

"Použití extracelulárních vezikulů nám umožňuje posílat léky přes hematoencefalickou bariéru, kterou mnoho terapeutických látek nemůže překročit," řekl Bongarzone. "Další výhodou je, že můžeme od pacienta užívat mesenchymální kmenové buňky a použít je k vytváření vezikulů pro podávání léků, což odstraní problémy s odmítnutím."

Obrázek
Obrázek

Jen pro zajímavost - Extracelulární vezikuly mají průměr 0,1-1 mikrometru.
Tj 1000-10000 vezikul vedle sebe by měřilo 1 milimetr. tj. do jednoho mm krychlového by jste jich mohli nacpat až 1000 miliard.