Stránka 11

Objev: Protein srážení krve fibrogen brání opravám v mozku

PříspěvekNapsal: 05 lis 2017 22:00
od Franta
Vědci odhalili slibnou novou terapeutickou strategii pro opravu myelinu v mozku. Překvapivě je to spojené s proteinem v krvi.

......... (předmluva)
..........

Kateřina Akassoglou, PhD, a její výzkumný tým v institucích Gladstone odkryli slibnou novou terapeutickou strategii. Překvapivě je to spojené s proteinem v krvi.

Zjistili, že když fibrinogen (protein krevní srážlivost) proniká do centrálního nervového systému, zastaví mozkové buňky před produkcí myelinu a v důsledku toho zabraňuje jejich opravě.

Hlavní viník je protein v krvi

Buňky potřebné k opravě myelinu již existují v centrální nervové soustavě. Jedná se o dospělé kmenové buňky, které cestují do míst poškození, kde zrají do buněk produkujících myelin. U mnoha neurologických onemocnění je však tento proces blokován. To je důvod, proč mozek není schopen opravit poškozený myelin.

Ve snaze pochopit, proč se mozek nedokáže opravit, vědci se zaměřili na pochopení toho, co se děje uvnitř buňky. Akassoglou využil jiný přístup.

"Domníváme se, že by mohlo být důležité podívat se na toxické prostředí mimo buňku, kde dochází k akumulaci bílkovin v krvi," uvedl Akassoglou, vedoucí výzkumný pracovník Gladstone, profesor neurologie u UCSF a vedoucí autor studie publikované vědecký časopis Neuron . "Uvědomili jsme si, že zaměřování na fibrinogen v krvi by mohlo otevřít možnost nových typů terapií na podporu obnovy mozku."

Akassoglou strávila hodně své kariéry studováním role hematoencefalické bariéry a fibrinogenu v neurologických onemocněních. Předtím ukázala, že když krev uniká do mozku, fibrinogen způsobuje zánět tím, že působí v buňkách imunitního systému mozku, což může vést k poškození mozku.

V nové studii Akassoglou a její tým odhalili další, přesto neočekávaný účinek krevního úniku do mozku.

"Zjistili jsme, že fibrinogen zastavuje dospělé kmenové buňky z transformace do zralých buněk, které produkují myelin," vysvětluje první autor studie Mark Petersen, MD, hostující vědec z laboratoře Akassoglou a pomocný asistent pediatrie na UCSF. "Tato blokáda by mohla být škodlivá pro regeneraci v mozku."

Nový cíl by mohl pomoci léčit roztroušenou sklerózu a jiné nemoci

Regenerace myelinu v mozku je kritická pro onemocnění, jako je MS, mozková příhoda, neonatální poškození mozku a Alzheimerova choroba. Nyní by se vědecká komunita mohla přiblížit tomu, aby se to stalo.

"Oprava myelinu odstraněním toxických účinků vaskulárního poškození v mozku je novou hranicí v terapeutickém onemocnění," uvedl Lennart Mucke, MD, ředitel Gladstoneova institutu neurologických onemocnění a profesor neurologie u UCSF. "Tato studie by mohla změnit způsob, jakým přemýšlíme o tom, jak opravit mozek."

Výzkumníci mohou nyní hledat nové způsoby, jak zaměřit fibrinogen jako způsob, jak obnovit regenerační funkce v centrální nervové soustavě. To by mohlo vést k novým terapiím, které pomohou pacientům s MS a mnoha dalším onemocněním spojeným s myelinem.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 124907.htm

automatický překlad:
Pozor! automatický překladač zcela převrátil tvrzení v nadpisu ! - anglické slovo repair znamená opravu a ne poškození
https://translate.googleusercontent.com ... CveZX0y3bg

Re: Objev: Protein srážení krve fibrogen brání opravám v moz

PříspěvekNapsal: 09 lis 2017 10:36
od Petr75