Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod Franta » 24 bře 2017 03:26

...
"Vědci ukazovali na mitochondrie, energetickou zásobárnu buněk, jak no možné spojení s roztroušenou sklerózou, ale nebyli schopni rozšifrovat jak špatně fungují. Naše studie je první která kombinuje klinické a laboratorní experimenty k vysvětlení toho, jak se mitochondrie pro pacienty s ereskou poškozují." řekl Thomas Simmen, spoluautor studie a profesor buněčné biologie.

Konkrétně, s použitím vzorků mozkové tkáně, výzkumníci objevili jak u pacientů s ereskou dvě komponenty uvnitř buňky špatně komunikují a identifikovali jak nejméně jedna bílkovina (Rab32) útočí tím že spíná nebezpečné dysfunkce.

"Část buňky která uchovává vápník(ER neboli endoplazmatické retikulum) se dostane blízko té části buňky která vyrábí energii (mitochondrie) když je přítomno masivní množství bilkoviny Rab32 v mozku RS pacientů. Výsledná špatná komunikace s dodávkami vápníku sepne to, že se mitochondrie začnou chovat špatně a to nakonec způsobuje toxicitu mozkových buněk u RS pacientů" vysvětluje Simmen.

A dodal, že ve zdravé mozkové tkáni se Rab32 prakticky neexistuje.

Vědci neví proč a nebo co způsobuje nechtěný příliv Rab32, ale teoretizují, že poškození by mohlo vznikat v základu ER.

S tímto objevem v ruce mohou vědci hledat účinnou léčbu, která by cílila na Rab32, dodává Simmen, a mohou se také pustit do zjišťování jestli tam existují i jiné bílkoviny, které hrají nějakou roli.

"Rab32 je právě jednou bílkovinou, díky které jsou ER a mitochondrie příliš blízko. Existují tam desítky jiných možností."

https://medicalxpress.com/news/2017-03- ... rosis.html
https://eurekalert.org/pub_releases/201 ... 032317.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 24 bře 2017 13:54

Je to dost osekaná verze, originál nedovedu umístit, ten je už o fous zajímavější.
Takže, když to shrnu, nic až zase tak světobornýho. Ta RAB 32 je přenosová protilátka, velmi jednoduše řečeno. Tu žádný neurolog neobjevil, o tý se ví už leta, jsou na to normální Western Bloty á 320 doláčů. Těma to taky identifikovali.
V tomhle roce vyšel článek taky v mikrobiologický literatuře, kde je identifikována jako výrazně antibakteriální přenosová proti látka - funguje v zánětu jako mediátor kalcifikace patogena. Tam je naopak pozitivně hodnocená.
To se ale i u MS ví leta páně, že dajaká protilátka napadá neurony prostřednictvím Ca2+. Koneckonců je to klasický proces zánětů, respektive jak uvedeno i v této studii i kupříkladu úrazů.
Nové je tedy to, že víme která to je. Zbývá odhalit co tam vlastně imunizuje - to podstatné je patogen, protože pro nic za nic se tam neaktivuje. I to je v originální studii, ale tím už se dále nezabývali.
Čili máme kompletně / víceméně / popsán jev jak dochází k rozpadu neuronů - zánět - protilátka - kalcifikace - velmi stručně řečeno, jen furt nevíme, proč se to děje.
Ještě je zajímavý, že ta bílkovina nějako ovlivňuje přenos melanocytů - dá se tím měnit barva srstě / u potkanů /. To sice s Ms nevypadá, že souvisí, pro mě to ale má silný význam, leč po změně léků a zlepšení stavu se ženě objevila vcelku silná hyperpigmentace - už asi rok bádám, čím by to mohlo být. Čili z uvedeného vidno, že dost možná právě úpravou experese RAB 32. Souviset to spolu zcela jistě bude.
V pytli je jediný, že neurolog se bude stále jen dloubat v mozku a biolog v bacilech a nedaj se dohromady. Smůla.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod vychodocech » 25 bře 2017 00:47

schutzmeister@iex.cz píše:Je to dost osekaná verze, originál nedovedu umístit, ten je už o fous zajímavější.
Takže, když to shrnu, nic až zase tak světobornýho. Ta RAB 32 je přenosová protilátka, velmi jednoduše řečeno. Tu žádný neurolog neobjevil, o tý se ví už leta, jsou na to normální Western Bloty á 320 doláčů. Těma to taky identifikovali.
V tomhle roce vyšel článek taky v mikrobiologický literatuře, kde je identifikována jako výrazně antibakteriální přenosová proti látka - funguje v zánětu jako mediátor kalcifikace patogena. Tam je naopak pozitivně hodnocená.
To se ale i u MS ví leta páně, že dajaká protilátka napadá neurony prostřednictvím Ca2+. Koneckonců je to klasický proces zánětů, respektive jak uvedeno i v této studii i kupříkladu úrazů.
Nové je tedy to, že víme která to je. Zbývá odhalit co tam vlastně imunizuje - to podstatné je patogen, protože pro nic za nic se tam neaktivuje. I to je v originální studii, ale tím už se dále nezabývali.
Čili máme kompletně / víceméně / popsán jev jak dochází k rozpadu neuronů - zánět - protilátka - kalcifikace - velmi stručně řečeno, jen furt nevíme, proč se to děje.
Ještě je zajímavý, že ta bílkovina nějako ovlivňuje přenos melanocytů - dá se tím měnit barva srstě / u potkanů /. To sice s Ms nevypadá, že souvisí, pro mě to ale má silný význam, leč po změně léků a zlepšení stavu se ženě objevila vcelku silná hyperpigmentace - už asi rok bádám, čím by to mohlo být. Čili z uvedeného vidno, že dost možná právě úpravou experese RAB 32. Souviset to spolu zcela jistě bude.
V pytli je jediný, že neurolog se bude stále jen dloubat v mozku a biolog v bacilech a nedaj se dohromady. Smůla.

Tohle nějak nechápu - je to zmatené - a mnoho nepodložených argumentů (a žádný odkaz), můžete k tomu přiložit ten odkaz na ten zmiňovaný orig.článek?
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 25 bře 2017 12:35

Jsem dinosaur. :?
Nevím jak sem odkaz dostat.
Ale je to snadné - zadáte do Góoglu RAB 32 and MS a máte to na třetí kliknutí. Já bych to zase musel hledat. Je tam kompletní článek včetně obrázků / moc hezkých / a použitýho materiálu na studii.
To samý RAB32 antibody , RAB32 restriction of intracellular bacterial patogens, nebo salomonella an mechanism of imunne function....
Je toho tam neskutečný hafo.
Zmateně to působí, alebrž se to snažím podat neznalému srozumitelnou formou. Líp mě to nejde. V hlavě se to spojí a naskočí, ale vysvětlit je to těžší.
Taky jsem si včera nemohl vzpomenout - což se mě stává od jakživa - jak se řekne ten výraz co je to ta RAB 32, není to protilátka, je to transportní bílkovina - bílkovina, skrzevá kterou se cosi přenáší. Většina toků v těle probíhá právě skrze transportní bílkoviny. Aspoň myslím, že tak se tomu v češtině říká. Google nabízí alternativu trubkový přenašeč - nebo potrubní - prostě v krvi se na to nabalí co je třeba a cestuje to kam je třeba. Překladač to překládá jako potrubí. :lol:
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod petankl » 25 bře 2017 12:52

schutzmeister@iex.cz píše:Ale je to snadné - zadáte do Góoglu RAB 32 and MS a máte to na třetí kliknutí.


Treti odkaz na onen vas pozadavek je tento: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3513372/
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 25 bře 2017 14:58

Tak ještě jinak. Podrobný článek se jmenuje : RAB32 connects ER stress to mitochondrial defects in multiple sclerosis.
4lánek je tam přetištěn několikrát, z většího čitelný je na www.researchgate.net.
To, co je nahoře, je jen populární výcuc. Ale díky moc za něj.
Fakt třeba na něco časem přijdou.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod petankl » 25 bře 2017 17:57

Proc researchgate? Clanek je open access, tedy se da volne stahout primo od Springeru, viz

http://download.springer.com/static/pdf ... 8444f1efac
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 25 bře 2017 18:30

Super ! Dík, tady je to ještě čitelnější.
Jak říkám, jsem dinosaur. Když jsem začínal s počítačem, strkali jsme do něj děrné štítky. Od té doby jsem se toho moc nenaučil. :?
Teď jsem si ještě všimnul něčeho, co mě dost zajímá. Zkoušeli tu expresy Rab32 zkusmo inhibovat mimo jiné taky jakýmsi pokusným antibiotikem. S dobrým účinkem na aktivní lézy.
My už necelých deset let máme jako záchranný lék klarytromycin. Objevili jsme to čirou náhodou z úplně jinýho, než MS důvodu.
Zcela zjevně se zdá, že to pozitivum není antibiotický účinek. Paní dr. na centru se domnívá, že by teoreticky mohlo jít o jakýsi chemoterapeutický účinek. Tenhle článek teda více méně potvrzuje, že to není blbost a že to reálně může fungovat. Samozřejmě to nikomu neradím zkoušet, ale u nás to je téměř zázračný lék po kterém manželka z každé sebevětší lapálie vyjde úplně v pohodě.
Jen ten závěr článku mě nepřijde moc nadějný - že prý je to dobrý diagnostický marker. Ani slovo o hledání léku. Mno tak nevím....
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod Franta » 26 bře 2017 21:10

schutzmeister@iex.cz píše:Takže, když to shrnu, nic až zase tak světobornýho. Ta RAB 32 je přenosová protilátka, velmi jednoduše řečeno. Tu žádný neurolog neobjevil, o tý se ví už leta,

A v článku se snad píše, že někdo objevil bílkovinu Rab32 :?: Toho jsem si nevšiml.

schutzmeister@iex.cz píše:Čili máme kompletně / víceméně / popsán jev jak dochází k rozpadu neuronů - zánět - protilátka - kalcifikace - velmi stručně řečeno, jen furt nevíme, proč se to děje.

Tak aspoň že to někdo popsal, ne :?: Jeden střípek v mozaice je také pokrok. Navíc i když nikdo nepřijde na příčinu, tak bílkovina Rab32 lze teoreticky zacílit. - To dokonce píšete, že jste si všiml ve vašem posledním příspěvku.

schutzmeister@iex.cz píše:V pytli je jediný, že neurolog se bude stále jen dloubat v mozku a biolog v bacilech a nedaj se dohromady. Smůla.

Já myslím, že to není tak jednoduché najít bacil v případě, že existuje. Neví se jak by měl vypadat a na co útočí. A jestli někdo eresku dostal, tak jí mohl dostat klidně před pěti lety a to už tam mezi tím ten bacil ani nemusí být, protože mezi tím změnil funkci nějakých buněk.....

schutzmeister@iex.cz píše:Ani slovo o hledání léku. Mno tak nevím....

Tak vědci jsou z Univerzity ne z farmaceutické společnosti. To je základní výzkum. Pro ty je důležité něco vybádat proto, aby jim to otiskli v prestižním časopise, aby zvýšili svojí prestiž a prestiž Univerzity. Výsledky toho základního výzkumu pak může použít kdokoliv jiný, třeba vědci z farmaceutických firem.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 27 bře 2017 11:22

A veď hej.... :D
Ještě jsem si tam všimnul jedný podstatný věci.
Experese bílkoviny začíná zkraje rozvoje zánětu, ve chvíli, kdy se začíná tvořit, jak se tomu zase říká, plaka, a v čase se snižuje. To je dost podstatný moment pro léčbu - smysl ovlivnit zánět má smysl okamžitě a střelhbitě, ne v delším časovém období, pak už se ukáží nevratné změny na mozku.
To úplně taky není nový - z toho vychází KS pulsy v případě ataky - teď je popsán téměř celý děj. Jednoznačně z toho plyne, že pokud přijde problém, je třeba na nic nečekat. Zaváhání, jestli se to za pár dnů ztratí, nebo ne, je z tohodle pohledu špatně.
A taky asi časově dlouhodobě modulační látky nemusí být úplně v souladu s tímdle dějem.
Je to hodně zajímavý, zvlášť ve spojení s tím mikrobiologickým výzkumem.
Ber to, že jsem takovej troll ....
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 27 bře 2017 11:32

Franta píše:
schutzmeister@iex.cz píše:V pytli je jediný, že neurolog se bude stále jen dloubat v mozku a biolog v bacilech a nedaj se dohromady. Smůla.

Já myslím, že to není tak jednoduché najít bacil v případě, že existuje. Neví se jak by měl vypadat a na co útočí. A jestli někdo eresku dostal, tak jí mohl dostat klidně před pěti lety a to už tam mezi tím ten bacil ani nemusí být, protože mezi tím změnil funkci nějakých buněk.....

Osobně mám dva typy. Jednak něco obyčejného, co má víceméně každý, takže si toho moc nikdo nevšimne. Pokažená je až ta odpověď. Viz článek o kterém je řeč. A druhák, typl bych něco pomalu nakažlivýho a kuklícího se. Infekce kterou komplet vyléčíš nedává smysl. Něco, co nejde úplně dopryč. Proto se ty ataky vrací. Zakukleně kdesi číhá, jak mu dáš šanci, oslabíš obranyschopnost, jde po tobě. Našli by se takové.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Objeven možný nový cíl léčby roztroušené sklerózy

Příspěvekod Franta » 25 dub 2017 08:15

Tady o tom také píší:
https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=https%3A%2F%2Fwww.eurekalert.org%2Fpub_releases%2F2017-04%2Fuoe-rm042017.php
https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=cs&rurl=translate.google.cz&sl=en&sp=nmt4&tl=cs&u=https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170424084002.htm

Pozn:
Text je přeložený docela dobře, až na tuto kuriozitu:
Ta SLEČNA v automatickém překladu je ve skutečnosti roztroušená skleróza.
"MS." s tečkou je zkratka pro "Miss" tj. pro slečnu. Ale MS bez tečky je zkratka pro roztroušenou sklerózu(multiple sclerosis). Pokud je na konci věty "léčba MS." , tak je za tou zkratkou tečka. A překladač to přeloží jako "léčba slečny"
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků