Astrocyty se mohou změnit na agresivní a zabíjet neurony

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Astrocyty se mohou změnit na agresivní a zabíjet neurony

Příspěvekod Franta » 24 led 2017 23:14

Experimenty indikují, že agresivní typ astrocytů zabíjí buňky vylučováním zatím neznámého faktoru. Výzkumníci pracují na nalezní této vylučované molekuly a také na určení toho jak zastavit ty dobré astrocyty aby se přeměnily na ty špatné. To by jim pomohlo bránit neurodegeneraci která se vyskytuje u eresky a u jiných nemocí.

Tato studie která vysvětluje tento objev “Neurotoxic reactive astrocytes are induced by activated microglia,” byla publikována v časopise Nature.

"Zjistili jsme že astrocyty nejsou vždy dobré," řekl výzkumník Ben Barres, MD, PhD "Odchylná verze astrocytů se vyskytuje v podezřele větším množství na všech těch špatných místech ve vzorcích mozkové tkáně od pacientů s mozkovým poraněním a s hlavními neurologickými onemocněními od Alzheimera po roztroušenou sklerózu."

Barres nazval tento objev za "nejdůležitější objev který jeho laboratoř kdy udělala"

Astrocyty jsou klíčoví hráči při formování a modulování spojení a komunikací mezi neurony. U zdravých lidí se tyto buňky označují jako "odpočívající astrocyty" - což je název v protikladu s velkým množstvím práce kterou odvádějí.
Za určitých okolností astocyty změní svůj vzhled a chování a stanou se "reaktivními" Tyto buňky ve tvaru hvězd byly předmětem rozsáhlého výzkumu a v roce 2012 výzkumný tým na Standfordově lékařské univerzitě objevil dva typy reaktivních astrocytů. Tyto buňky se zformují, když jsou vystaveny různým faktorům. Ty které vědci nazvali A1 se vyvinuly když byly odpočívající astrocyty vystaveny komponentům simulujících bakteriální infekci. Buňky A2 se oproti tomu objevily po kyslíkové deprivaci ke které dochází například během infarktu.
A2 astrocyty maji regenerativní vlastnosti, ale A1 vylučují velké množství prozánětlivých faktorů.
Od tohoto objevu tento tým pracoval na tom jak jsou astrocyty A1 generovány a co dělají. Výzkumníci nyní ví, že odpočívající astrocyty se přemění na A1 když je aktivován jiný buněčný typ - mikroglie.
Mikroglie reagovaly na bakteriální komponenty které tito výzkumníci použili v dřívějších experimentech.
Tento tým analyzoval látky které mikroglie vypouštějí a došli k závěru, že byl potřeba mix tří faktorů (TNF-alpha, IL-1-alpha and C1q) k tomu aby se zformovaly buňky A1. Tyto tři zánětlivé mediátory jsou vylučovány v mozku pouze mikrogliemi, což vylučuje možnost, že do formování buněk A1 mohou být zapojeny jiné buňky.

Dále vědci prozkoumali vlastnosti astrocytů A1 s použitím laboratorního růstového modelu nervových buněk. Tyto buňky které se nazývají "retinal ganglions" rostou v laboratoři dobře, ale jen pokud jsou doprovázeny astrocyty. Tým výzkumníků vyměnil odpočívající astrocyty za A1 a viděl., že bylo množství synapsí - což jsou nervová spojení - drasticky sníženo a ty které byly přítomny nefungovaly dobře.

Objev s největším dosahem přišel z jiné množiny experimentů. Když tým vzal roztok ve kterém byly drženy buňky A1 a přidal ho k nervovým buňkám v zvyšujících se koncentracích, tak téměř všechny retinální gangliny zemřely. A stejná věc se stala když vědci vystavili jiné typy neuronů a oligodendrocyty tekutině pocházející od A1.

Což naznačuje, že tyto buňky vylučují látky které jsou toxické pro neurony.
....

"Jsme velmi nadšeni tímto objevem neurotoxických reaktivních astrocytů, protože naše objevy implikují to, že akutní poranění retiny, mozku a míchy a neurodegenerativní nemoci mohou být daleko více léčitelné než se dosud myslelo," řekl Barres.


https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... tudy-says/
Publikováno online 18.1.2017
http://www.nature.com/nature/journal/va ... 21029.html
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků