TYK2 - studie dláždí cestu pro nové léčby

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

TYK2 - studie dláždí cestu pro nové léčby

Příspěvekod Franta » 05 lis 2016 07:06

Nový výzkum zvyšuje možnosti minimalizace vedlejší účinků léčby pacientů s autoimunitními nemocemi, tak jako je ereska a zánětlivá střevní nemoc.

Výzkumný tým z Oxfordu zkoumal jak genetické variace ovlivňují funkce genu zvaného TYK2. Bílkovina TYK2 produkovaná tímto genem hraje důležitou roli v procesech které pomáhají bojovat s infekcí a rakovinou, ale její aktivita může také podporovat autoimunitní nemoci.

Vědci objevili, že jedna genetická varianta TYK2 silně chrání proti několika různým autoimunitním nemocem. Tento ochranný účinek je řízen molekulární změnou v bílkovině TYK2 která snižuje funkci této bílkoviny a tlumí aktivitu těch imunitních buněk, které by jinak podporovaly vývoj nemoci.

Tato studie publikovaná v Science Translational Medicine naznačuje, že by farmaceutické napodobení působení ochranné varianty TYK2 mohlo dláždit cestu k novým léčbám autoimunitních nemocí které vyvažují potřebu účinnosti a bezpečnosti.

Profesor Lars Fugger z Nuffield Department of Clinical Neurosciences, University of Oxford, který výzkum vedl říká: "Vývoj nových léků je nákladný a déle-trvající proces. V průměru stojí přes 1 milion liber a trvá přes 10 let než se dostane nový lék na trh a víc než 90% léků, které vstoupí do klinických studií, nejsou nakonec schváleny. Je to kvůli tomu že většina léků neukáže dostatečnou účinnost nebo je spojena s nežádoucími vedlejšími účinky.

"Zatím co náš výzkum ukazuje že bílkovina TYK2 by mohla být dobrým cílem léků pro léčbu autoimunitních nemocí, tak se také ví, že léky které blokují aktivitu imunitních buněk zanechávají pacienty zranitelné k infekcím a zvyšují riziko rakoviny.

"Nicméně prozkoumáním dat dostupných z UK Biobanky, což je nejrozsáhlejší zdravotní studie v UK, jsme zjistili, že lidé nosící ochrannou TYK2 genetickou variantu neměli vyšší pravděpodobnost vážných infekcí nebo vyvinutí rakoviny než lidé bez této varianty."

http://medicalxpress.com/news/2016-11-p ... -side.html
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron