protilátkově založený lék pro roztroušenou sklerózu

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

protilátkově založený lék pro roztroušenou sklerózu

Příspěvekod Franta » 20 črc 2016 07:21

INSERM (Institut national de la santé et de la recherche médicale) jednotka U919 ("Serine Proteases and Physiopathology of the Neurovascular Unit") vedená prof. Denis Vivien
vyvinula protilátku s možnými léčebnými účinky proti roztroušené skleróze. Studie vedená Fabianem Docagnem, publikovaná v časopise Brain, dláždí cestu nové strategii k ovládání této nemoci.

Tato nemoc je považována za autoimunitní neboť imunitní systém, který má chránit tělo proti vnějším útokům, útočí na vlastní složky těla. Tyto buňky imunitního systému, konkrétně lymfocyty, způsobují destrukci myelinového pouzdra které obklopuje a chrání výběžky(axony) neuronů. Tato demyelinace, která spouští degenerací axonů, narušuje přenos nervových impulzů. Léze ve formě "plaků" jsou rozesety v mozku a v míše. A způsobují různé symptomy které se u každého jedince velmi liší.

Obvykle se tato nemoc projevuje zhoršením, které se projevuje motorickými, sensorickými a kognitivními poruchami, které je následováno remisí o několik týdnů později. Ale jak plynou roky, tak mohou tyto symptomy vést k nezvratné invaliditě. Současné léčby snižují toto zhoršování a zlepšují kvalitu života pacientů, ale nemají vliv na progresi nemoci.

V předešlé práci na myším modelu mrtvice tento tým z jednotky U919 zkoumal faktor zapojený do otevírání hematoencefalické bariéry, receptor NMDA. Konkrétně pozoroval, že blokování vzájemného působení tohoto receptoru a tPA(člen z rodiny serine proteází) má přínosné účinky spojené s udržováním celistvosti této bariéry.

V této studii výzkumníci vyvinuli strategii pro blokování vzájemného působení tPA s tímto receptorem u roztroušené sklerózy. V laboratoři vyvinuli monoklonální protilátku Glunomab ® nasměrovanou proti konkrétnímu místu na NMDA receptoru na které se váže tPA.

Na buněčných modelech hematoencefalické bariéry použití této protilátky zabránilo otevření této bariéry při zánětlivých stavech, což snižuje vstup lymfocytů. Tento tým pak otestoval léčebné působení těchto protilátek na experimentálním myším modelu roztroušené sklerózy. Po vnitrožilní injekci Glunomabu byla progrese motorických poruch, ohodnocená dle klinického skóre, zablokována. U těchto léčených myší byl tento účinek spojený se sníženou infiltrací lymfocytů do nervové tkáně a se sníženou demyelinací.
A tak tato strategie - bránění zničení myelinu buňkami imunitního systému - může představovat slibnou léčbu ke zvládání roztroušené sklerózy.

Byla podána patentová přihláška na tuto práci.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 071916.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron