Stránka 11

Dánští výzkumníci mapovali vliv léku na cholesterol

PříspěvekNapsal: 08 črc 2016 22:00
od Franta
Dánští výzkumníci mapovali vliv léku na cholesterol na zánětlivá onemocnění

Lék na cholesterol simvastatin, který je jeden z nejpoužívanějších léčiv na světě má také přínosné účinky na imunitní obranný systém což se týká takových nemocí jako cukrovka typu 1, roztroušená skleróza a revmatoidní artritida. Dánští výzkumníci nyní prozkoumali proč tomu tak je a jejich objevy mohou přispět k vylepšené léčbě.

Nový výzkum z Aarhus University ukázal na to jaký účinek má simvastatin také na imunitní obranný systém. Tento objev otevírá nové příležitosti pro léčby chronických zánětlivých onemocnění.

...

Důvod tohoto pozitivního účinku je že toto léčivo funguje jako "špunt" pro ty bílkoviny, které drží imunitní buňky v zánětlivých zónách. S tímto špuntem na místě nemohou imunitní buňky déle přispívat k zánětům. Záněty jsou proto zmenšovány a pacient se cítí lépe.

"Nejdřív jsme tento mechanismus pozorovali v labolatoři. Ale nyní potřebujeme zjistit jestli to stejným způsobem funguje i na živo, ale myslíme si, že ano," říká Thomas Vorup-Jensen profesor z katedry biomedicíny v Aarhus University.

http://medicalxpress.com/news/2016-07-e ... eases.html