Stránka 11

Nový krok k určení příčiny RS: TLT terciální lymfatická tkáň

PříspěvekNapsal: 18 pro 2015 00:32
od Franta
Výzkumníci z University of Toronto objevili nové pojítko k chápání příčiny toho co způsobuje eresku.

Běžně se imunitní reakce spínají v lymfatických uzlech a v jiných lymfoidních orgánech pro naší ochranu před viry nebo patogeny.
Nicméně vědci pozorovali, že nějaký typ bílých krvinek zvaný lymfocyty se může shromažďovat v takzvaných terciálních lymfoidních tkáních (TLT) v mozku u RS pacientů.
Tyto struktury jsou podobné lymfatickým uzlům, ale nacházejí se ve vnějších membránách mozku - známých jako mozkové pleny. Často se vyskytují na místech kde se objevují mozkové záněty spojené s progresivní ereskou. Ale jak jsou TLT formovány a co je tam drží zůstává nejasné.

Tito výzkumníci vedení profesorem Jen Gommerman z oddělení imunologie objevili, že TLT byly vytvořeny za přítomnosti stromálních buněk, což jsou specializované buňky které produkují komplikovanou síť vláken. Tyto stromální buňky mohou účinně vytvořit síť, která jakmile je zformovaná tak se stane shromažďovacím místem pro typ T-buněk zvaný jako Th17.

"Zatímco jsou T-buňky důležitou částí schopnosti těla bojovat s infekcemi a nemocí, tak v autoimunitních nemocech mohou chybně považovat zdravou tkáň za možnou hrozbu a reagovat útokem čímž způsobují poškození. Tento tým pozoroval, že tato Th17 odezva má za následek zánět mozkové tkáně spojovaný s roztroušenou sklerózou." říká Gommerman

Navíc buňky Th17 mohou také ovlivňovat jak jsou stromální buňky organizované. Takto vyvinutá výsledná struktura byla pozoruhodně podobná běžné lymfatické tkáni, takové jakou by jsme mohli najít v svých krčních mandlích nebo v lymfatických uzlech ve svém krku.

Gommenrman říká, že tento výzkum, který byl proveden za použití zvířecího modelování, nedává definitivní odpověď na to co způsobuje eresku, ale jeví se jako "pistole ze které jde kouř" spojovaná s RS patologií. Další výzkum může ukázat na možné léčebné volby, jako jako například na cílené blokátory Th17.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/ ... 121515.php