Objev příčiny RS?: Smrt mozkových buněk je možný spouštěč RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Objev příčiny RS?: Smrt mozkových buněk je možný spouštěč RS

Příspěvekod Franta » 15 pro 2015 09:43

Nová studie na myších zjistila, že smrt konkrétní třídy mozkových buněk spouští imunitní reakce podobné roztroušené skleróze, kterým lze zabránit léčbou nanočásticemi.

UNIVERSITY OF CHICAGO MEDICAL CENTER

Dle nového výzkumu na novém myším modelu vyvinutého vědci z University of Chicago and Northwestern Medicine může být roztroušená skleróza spuštěna smrtí mozkových buněk které vyrábí myelin, což je izolant kolem nervových vláken.

Nicméně se dá této reakci zabránit pomocí aplikace speciálně vyvinutých nanočástic i po ztrátě těchto mozkových buněk. Tyto nanočástice jsou vyvíjeny pro klinické zkoušky, které by mohly vést k novým léčbám u lidí.

Tato studie byla publikována v Nature Neuroscience 14. prosince 2015.

"Ačkoliv to byla studie na myších, tak jsme vůbec poprvé ukázali možný mechanismus který spouští roztroušenou sklerózu - že smrt buněk zodpovědných za generování myelimu může vést k aktivaci autoimunitní reakce proti myelinu,", řekl spoluautor studie Brian Popko, PhD, Jack Miller Professor of Neurological Disorders at the University of Chicago. "Chránění těchto buněk u citlivých jedinců možná pomuže zpomalit nebo zabránit roztroušené skleróze."

...

Aby mohli zkoumat jak je ereska spouštěna, tak Popko se spolupracovníkem Stephen Miller, PhD, Judy Gugenheim Research Professor of Microbiology-Immunology at Northwestern University Feinberg School of Medicine, a jejich týmy vyvinuli geneticky upravený myší model, který jim umožnil zacílit oligodendrocyty, mozkové buňky které produkují myelin.

Specifickým umrtvením oligodendrocytů tento tým pozoroval RS-podobné symptomy které postihují schopnost myší chodit. Po této počáteční události regeneroval centrální nervový systém myši své myelin produkující buňky - což jim umožnilo znovu chodit. Ale o 6 měsíců později se symptomy podobné eresce vrátily zpět.

"Podle toho co víme, tak toto je první důkaz toho, že smrt oligodendrocytů může spustit autoimunitu proti myelinu, což spustí záněty a poškození tkáně v CNS během RS," řekla spoluautorka studie Maria Traka, PhD, výzkumná profesorka neurologie na University of Chicago.

Možné příčiny smrti oligodendrocytů jsou vývojové abnormality, viry, bakteriální toxiny nebo znečišťující látky v životním prostředí. Výzkumníci mají hypotézu, že se ereska může vyvinout až roky po prvotním poranění mozku způsobeného smrtí oligodendrocytů.

Tento myší model také umožnil testování nových léků proti progresivní roztroušené skleróze. V této studii byly podány nanočástice, které tvoří toleranci na myelinový antigen, a zabránily progresivní roztroušené skleróze v dalším vývoji. Tato nanočásticová technologie byla vyvinuta Millerovou laboratoří a byla licencována Cour Pharmaceutical Development Company, která vyvíjí tuto technologii pro lidské klinické zkoušky pro autoimunitní nemoci.


"Jsme povzbuzeni tím, že nanočástice mohly zastavit progresi na modelu chronické RS stejně účinně jako na progresivně-remitujících modelech eresky," řekl Miller

Načasování léčby je důležité, zdůraznil Popko. "Je pravděpodobné že léčebné strategie, které se provedou brzo v progresi nemoci, budou mít větší dopad,"

Teorie z vnitřka-ven

Současná převládající teorie říká, že nějaká událost mimo nervový systém spouští eresku u citlivých jedinců, kteří mají genetické predispozice k této nemoci. Že se u těchto jedinců imunitní buňky, které normálně bojují proti infekcím, pomatou a začnou považovat složky myelinu za cizí. Tyto pomatené imunitní buňky vstupují do mozku a začínají chybně útočit proti myelinu.

Ale nová studie ukazuje na možnost, že roztroušená skleróza může začít zevnitř tak, že poškození oligodendrocytů v CNS může spustit nějaké imunitní odezvy přímo. Oligodendrocyty jsou zodpovědné za údržbu myelinu. Pokud zemřou, tak myelinové pozdro zanikne. Tato teorie z vnitřka-ven naznačuje, že když se myelin poškodí, tak jsou jeho komponenty prezentovány imunitnímu systému jako cizí nebo antigeny. Imunitní systém se pak na ně nesprávně dívá jako na útočníky a začne s plným útokem na myelin, což spouští roztroušenou sklerózu.


http://news.uchicago.edu/article/2015/1 ... tudy-finds
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Objev příčiny RS?: Smrt mozkových buněk je možný spouště

Příspěvekod Franta » 15 pro 2015 10:43

Tady jsem našel ještě o těch nanočásticích. Je to zatím jen v předklinickém výzkumu na myších.
http://www.courpharma.com/wp-content/up ... 2012-1.pdf
http://www.courpharma.com/
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Objev příčiny RS?: Smrt mozkových buněk je možný spouště

Příspěvekod vychodocech » 16 pro 2015 07:28

Moc pěkný článek, pokud by to fungovalo i u lidí, byla by to velmi slibná léčba progresivní RS.
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron