Granzyme B, serpina3n, zkoumání nových způsobů léčby eresky

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Granzyme B, serpina3n, zkoumání nových způsobů léčby eresky

Příspěvekod Franta » 04 pro 2015 02:13

Výzkum z University of Alberta's Faculty of Medicine & Dentistry prozkoumává možný nový způsob léčby roztroušené sklerózy.
Výzkum publikovaný v Journal of Neuroinflammation zkoumá novou léčebnou strategii ke snížení zánětů v mozku - což je klíčový faktor k invaliditě spojený s roztroušenou sklerózou.

Dle výzkumníků většina současných léčeb funguje na imunitním systému tak, že snižuje záněty v mozku. Odvrácená strana je ta, že tím jak jsou léčiva silnější, tak potlačují imunitní systém tak moc, že se pacienti musí potýkat s významnými vedlejšími účinky. V této studii vědci z UAlberta prozkoumali enzym zvaný granzyme B v cytoxických buňkách jako možný léčebný cíl pro snižování zánětů bez významného potlačování reakcí imunitního systému.

Cytoxické buňky jsou běžně využívány tělem k zabíjení virem infikovaných buněk. Nicméně v případě RS jsou nasměrovány proti vlastnímu tělu. Tento enzym, granzyme B funguje jako zbraň, ničí nervové buňky a jiné komponenty v mozku. V této studii výzkumníci objevili, že potlačením granzyme B pomocí nedávno objeveného inhibitoru zvaného serpina3n mohou významně snížit progresi RS symptomů na lidských buňkách i na předklinických modelech.

"Můžeme narušovat některé z těchto zbraní, které tyto cytoxické buňky používají ke způsobování poškození nervových buněk v mozku, ale bez narušování jiných pozitivních funkcí, které tyto buňky mají," vysvětluje Fabrizio Giuliani, autor studie a profesor katedry neurologie na fakultě Medicine & Dentistry z University of Alberta. "Tato molekula, serpina3n, bude blokovat toto poškození způsobované enzymem granzyme B který způsobuje neurodegeneraci této nemoci a neurodegenerace je v silném spojení s invaliditou."

Dle Giulianiho zacílení na enzym granzyme B se imunitní reakce těla ovlivní jen minimálně. Dodává, že narušováním v počátečních stádiích zánětů v mozku u RS pacientů může být progrese nemoci zpomalena.

"Na našich modelech jsme nepozorovali, že nemoc zmizí. Nemoc tam stále existuje, záněty tam stále jsou, ale není tam tak velké poškození nervových buněk které by způsobilo trvalou invaliditu," říká Giuliani.

Granzyme B byl již dříve objeven na University of Alberta studií spoluautora, profesora Chris Bleackley z fakulty Medicine & Dentistry's Department of Biochemistry. Který také přispěl k objevení molekuly serpina3n spolu s Raymond Rajotte, profesorem z katedry chirurgie.

"Výsledky této studie jsou velmi povzbuzující a docela neočekávané," říká Bleackley. "Jsou velkým příkladem toho jak může být základní výzkum překvapující a s přínosem aplikovatelný na léčbu lidských nemocí."

Bleackley a Giuliani se již dívají na další kroky svého výzkumu. V současnosti připravují experimenty s použitím lidských analogů molekuly serpina3d, které dále prozkoumají dopad potlačování enzymu granzyme B u pacientů s roztroušenou sklerózou.

"Důležitost spočívá v tom, že můžete vidět kam to vede. Můžete vidět téměř bezprostřední cíl," říká Giuliani.
"To by mohlo nakonec otevřít dveře k novému proudu léčeb. Jestliže můžeme navodit neuroochranu, tak existuje dobrá možnost jak můžeme snížit četnost invalidity která je spojována se záněty v mozku. Jestli to funguje tak jak si myslíme, tak to bude mít dopad na léčbu RS pacientů.

https://www.med.ualberta.ca/news/2015/d ... -sclerosis
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník