Melatonin a RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Melatonin a RS

Příspěvekod Franta » 11 zář 2015 03:09

Pro pacienty a jejich klinické lékaře byla dlouhou dobu záhada, že symptomy roztroušené sklerózy jsou lepší v zimě a horší v létě. Skupina vědců vedených Franciskem Quintanem PhD, at the Ann Romney Center for Neurologic Diseases at Brigham and Women's Hospital (BWH)
a jeho spolupracovníků objevila vysvětlení které by mohlo vést k hlubšímu chápání nemoci a k více zacíleným léčbám pacientů. Když se tito výzkumníci podívali na možné příčiny z prostředí a pak hlouběji na předklinické modely roztroušené sklerózy, tak objevili, že melatonin - což je hormon zapojený do regulace cyklu spánek-bdění - má vliv na aktivitu roztroušené sklerózy.

Výzkumníci upozorňují, že tato práce neznamená, že by RS pacienti měli začít brát doplňky melatoninu - ne zrovna perfektního léku. Ale že je to nový přístup - založený na pozorování faktorů prostředí - na který se můžeme dívat jako na první krok k lepším a více zacíleným léčbám.

---

Tým objevil že během podzimu a zimy se RS symptomy skupiny 139 relaps-remitujících RS pacientů významně zlepšily (což je fenomén pozorovaný v předešlých studiích). Tým pak prozkoumal různé faktory prostředí, které byly navrženy jako možné spojovací články na RS symptomy, včetně vitamínu D, UV záření a infekce horních dýchacích cest. Ale faktor který byl konzistentně spojován se závažností RS symptomů byl melatonin. Úrovně melatoninu jsou ve vztahu s délkou dne - během delších dnů na jaře a v létě jsou jeho úrovně nižší a během kratších dnů na podzim a v zimě jsou jeho úrovně vyšší.

Na základě těchto pozorování otestoval tento tým toto vodítko v laboratoři prozkoumáním toho jakou roli může melatonin hrát na buněčné úrovni. Za použití myšího modelu a lidských buněk zkoumali účinek na určitý typ buněk o kterých je známé, že hraje roli v imunitních odezvách, které vedou k RS symptomům. Tento tým objevil, že melatonin ovlivňoval role dvou druhů buněk které jsou důležité v progresi RSky: patogenické T-buňky které přímo útočí a ničí tkáň a regulační T-buňky o kterých se má za to, že drží patogenické T-buňky pod kontrolou.

"Objevili jsme, že melatonin má ochranné účinky," řekl Quintana. "Potlačuje imunitní systém a pomáhá držet na uzdě patogenické T buňky."

Ačkoli je melatonin dostupný na předpis, tak má významné nežádoucí účinky včetně způsobování nežádoucí ospalosti. Cíl tohoto týmu je ohalit molekulární mechanismy které se skrývají v roli melatoninu proto, aby vyvinuli zacílené, netoxické léky, které jsou bezpečné s minimálními vedlejšími účinky.
...

Tým nyní pracuje na vytvoření pilotní klinické studie ke zkoumání účinků jak jsou cílené buněčné signály melatoninu u RS pacientů a ke zjištění dalších mechanismů působení.
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 131612.htm
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2407
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Melatonin a RS

Příspěvekod Stanley Roe » 11 zář 2015 10:05

Jasný pokus, jak volně "byť u nás díky zákulisnímu lobby ještě nepovolenou" dostupnou substanci "umělý hormon" zpeněžit.
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 črc 2014 18:15

Re: Melatonin a RS

Příspěvekod dulca » 11 zář 2015 12:33

Teda ja nevím, ale ataky nejčastěji dostávám leden, unor nejpozději jsem ji dostala v pulce března. A pak konec září. To jsou me oblíbene doby. Nikdy ne v létě. To mi je nejlíp z celého roku.
Doplnim nejvíc ztuhle svaly od podzimu do jara. V letosnich letních teplotách jsem chrochtala blahem, ale nebyla jsem ve městě.
Naposledy upravil dulca dne 11 zář 2015 21:03, celkově upraveno 1
dulca
 
Příspěvky: 466
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Melatonin a RS

Příspěvekod vychodocech » 11 zář 2015 13:50

Co se týká symptomů RS, tak ty nejvíce pociťuji v zimě a na jaře, léto až do podzimu bývá u mne v celku OK.

Ale co dlouhodobě o RS vím, tak málo spánku nebo naopak moc spánku škodí.
vychodocech
 
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků