Donepezil, nikotinové acetylcholinové receptory, myelinace

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Donepezil, nikotinové acetylcholinové receptory, myelinace

Příspěvekod Franta » 29 srp 2015 20:08

Nikotinové acetylcholinové receptory zprostřekovávají donepezilem navozenou diferenciaci.

Oligodendrocyty jsou myelin-formující buňky CNS. Chyba ve vývoji myelinu a ztráta oligodendrocytů vede k vážným lidským nemocem, včetně roztroušené sklerózy.
Zde ukazujeme, že donepezil, acetlycholinesterase inhibitor, vyvinutý pro léčbu Alzheimerovi nemoci může stimulovat diferenciaci oligodendrocytů a dospívání progenitorových buněk oligodendrocytů odvozených z neurálních kmenových buněk(NSC-OPC) bez ovlivnění proliferace nebo buněčné vitality.

Po léčbě donepezilem byly rychle zvýšeny transkripty pro podstatné s myelinem asociované geny, tak jako PLP, MAG, MBP, CNPase a MOG spolu s transkripčními faktory které regulují diferenciaci a myelinaci.

Dále luciferázový test potvrdil, že podporovatelé MAG a MBP vykazují zvýšenou aktivitu při donepezilem-navozené diferenciaci oligodendrocytů, což naznačuje, že donepezil zvyšuje expresi myelinového genu především přes vylepšenou transkripci.

Také jsme objevili, že zvýšení počtu oligodendrocytů po léčbě donepezilem bylo významně potlačováno antagonistou nikotinového acetylcholinového receptoru - mecamylaminu, ale ne antagonistou muscarinikového acetylcholinového receptoru - scopolamine.

Dále donepezilem navozená s myelinem související genová exprese byla potlačena mecamylaminem na bilkovinové i mRNA úrovni.
Tyto výsledky naznačují, že donepezil stimuluje diferenciaci oligodendrocytů a s myelinem související genovou expresi přes nAChRs v NSC-OPC.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 4/abstract
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2417
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron