Plegridy - očkování

Covid-19

Plegridy - očkování

Příspěvekod Andrea V. » 22 srp 2021 10:15

Dobrý den,
Mám dotaz.
Diagnozu RS mám od jara 2020 a jsem registrovaným pacientem.
Plegridy užívám od prosince 2020, mám vedlejší účinky což jsou jednodenní chřipkové stavy, bolesti kloubů a celková únava.
Chci se zeptat, při momentální covidové situaci, jestli se někdo nechal očkovat.
Lékař mi to nezakazuje ,ale na druhou stranu je tam obava ataky. Lék Plegridy by to nemělo ovlivnit, ale přece jenom neřekl mi žádnou zkušenost. Proto, bych byla ráda ,jestli má někdo zkušenosti s naočkováním při této diagnoze a aplikaci léku Plegridy, ať se podělí o zkušenost a radu. Děkuji za odpověď.
Andrea V.
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 srp 2021 09:55

Re: Plegridy - očkování

Příspěvekod vychodocech » 22 srp 2021 14:40

Nějaké riziko ataky je vždy při jakémkoli výkyvu imunitního systému, může to být infekce, klidně i očkování, stres, vyčerpání, nadměrná zátěž apod. Také záleží o jaké očkování se jedná a jakým preparátem, je v tom veliký rozdíl. Pokud jde o očkování na covid, vyhnul bych se živým (nebo oslabeným) vakcínám, možná bych se vyhnul i vektorovým vakcínám (obsahují virový nosič), takže mi zbývají mRNA vakcíny a nyní možná budou další s jinou technologií.

Já osobně jsem očkovaný (Tysabri), přítelkyně také (ocrevus), známá s RS taky v pohodě - ta má myslím rebif. Jasně nějaké minimální riziko tu je, otázka je jaké by to bylo kdyby covid dostali neočkovaní s RS, co to udělá s RS, a co ten virus dokáže napáchat na různých orgánech v těle. Je to moc otázek a neurčitých odpovědí co dokáže covid udělat, každý člověk reaguje jinak, někdo skončí na JIP, někdo to má v pohodě, někomu se zhorší základní onemocnění atd. Osobně si myslím, že by to očkování s interferonem mělo proběhnout v pohodě tak jako u nás.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Plegridy - očkování

Příspěvekod Katie » 02 zář 2021 10:09

Tak mám RS 4 roky, Covid jsem měla a nic to s nemocí neudělalo. Osobně se očkovat nehodlám, zvlášť po prodělání nemoci mi to přijde hodně zbytečné. Počet reinfekcí je menší než počet lidí, kteří Covid chytli i po očkování. Protilátky mám i skoro po roce, takže za mě není, co řešit. Teď navíc budou dávat 3.dávku, pak 4. a tak pořád dokola - za mě děkuji, nechci. To riziko relapsu mě prostě děsí mnohem víc než případná reinfekce. Ale samozřejmě si to každý musí rozhodnout sám, nikoho jsem od očkování nikdy neodrazovala.
Katie
 
Příspěvky: 12
Registrován: 12 dub 2018 12:41


Zpět na Covid-19

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník