Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Covid-19

Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod vychodocech » 23 lis 2020 22:08

Článek o vakcínách na covid-19 ve spojitosti s RS vyšel na britském serveru o roztroušené skleróze.


Strojový překlad:

S veškerými rozhovory o vakcínách Covid-19 v médiích v tuto chvíli zde v MS Trust začínáme dostávat otázky od lidí s MS o tom, co by pro ně mohla vakcína znamenat.
Abychom se pokusili najít nějaké odpovědi, promluvili jsme si s profesorem Alasdairem Colesem, konzultantským neurologem se sídlem v Addenbrooke's v Cambridge. 



Otázka: Co by vakcína Covid-19 znamenala pro lidi s MS? 


Nedávno jsme slyšeli fantastickou zprávu o prvním pozitivním výsledku jedné z pokusů s vakcínami Covid-19 . Je to obzvláště dobrá zpráva, protože tato vakcína byla namířena proti jedné z částí viru Covid-19 - známému jako protein S nebo spike protein - proti kterému je zaměřena téměř každá druhá vakcína. Takže i když tato konkrétní vakcína nakonec nefunguje, ukázalo se, že je to dobrá strategie, kterou přijímají všechny ostatní vakcíny, víceméně, takže si nyní můžeme být jistější, než kdy předtím, že užitečná vakcína bude pojďte brzy. 

Hledání úspěšné vakcíny pro lidi s MS bude mít dva jasné účinky. Jedním z nich je, že čím více lidí vezme tuto vakcínu, tím více se sníží počet lidí, kteří mohou být nakaženi vakcínou Covid-19. Celková míra infekce se proto sníží, čímž se sníží pravděpodobnost, že někdo s RS bude vystaven někomu, kdo má Covid-19. Zadruhé, lidem s MS bude vakcína někdy v budoucnu nabídnuta, a pokud je pro tyto lidi účinná, budou mít přímou imunitu proti Covid-19. 

Otázka: V jakém časovém měřítku se díváme na vakcínu? 

Jednou pozitivní věcí, která vyplynula z pandemie koronavirů, bylo odhodlání zkrátit dobu vývoje léků. Běžná doba vývoje vakcíny je téměř 10 let a byla zkrácena na jeden až dva roky díky skutečně společnému úsilí mezi dárci a regulačními orgány. 

Předpokládáme, že zdravotničtí pracovníci v NHS budou první skupinou očkovanou, potenciálně v prosinci. Brzy na to přijdou lidé, kteří jsou obzvláště zranitelní - mezi něž patří starší lidé, lidé s cukrovkou, hypertenzí, kombinovanými komorbiditami a lidé s RS užívající imunosupresiva. Představuji si, že lidé s RS, zvláště ti, kteří užívají imunosupresiva a lidé se značným postižením, budou ve druhé vlně. Kdy to bude? Hádám, ale potenciálně před Velikonocemi příštího roku. To je bezprecedentní, že jsme přešli od prvního objevení tohoto nového viru k tomu, abychom neměli k dispozici pouze jednu, ale mnoho potenciálních vakcín.  

Otázka: Byla by vakcína Covid-19 bezpečná pro všechny lidi s MS? Existují nějaká rizika? 

Samotná MS neznamená, že byste vakcínu neměli brát. Neexistuje žádná obava, že vakcína způsobí MS, vyvolá relaps nebo zhorší vaše příznaky. Opravdu bych povzbudil všechny s MS, aby se těšili na užívání této vakcíny, pokud jim nebude řečeno, že by ji neměli mít kvůli lékům, které užívají. Existují některé léky modifikující onemocnění (DMD), které se používají k léčbě RS, což by způsobilo, že některé vakcíny jsou buď nebezpečné, nebo neúčinné.  

Otázka: Jak mohou lidé s MS, kteří užívají DMD, vědět, zda by vakcína Covid-19 byla pro ně bezpečná a účinná? 

První klíčovou věcí, kterou musíme zjistit, je, zda vakcína, kterou nabízíme, je živý virus či nikoli. Mnoho lidí, kteří jsou v současné době na DMD, bude informováno, zda mohou nebo nemohou podstoupit  živé očkování . Vakcíny proti obrně, žluté zimnici a vakcínám proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) jsou živé. Existují některé DMD, pro které není bezpečné mít živou vakcínu. 

Myslím, že je nepravděpodobné, že dostaneme živou vakcínu. Většina vakcín, které sledujeme, je inaktivována, takže by měly být bezpečné. To je tedy první věc - je vakcína živá nebo ne? Pokud vakcína není živá, měla by být bezpečná pro každého, bez ohledu na DMD, na které se nacházíte. 

Druhým problémem je, zda by vakcína byla účinná, pokud jste na DMD. Smyslem vakcíny je, že vyvolává imunitní odpověď. Je to imunitní odpověď, která vás ochrání před Covid-19. Existují některé DMD, které potlačují imunitní systém na úroveň, která znamená, že vakcína nemusí být účinná. 
Příkladem toho je droga Lemtrada . Tento lék má výrazný účinek na váš imunitní systém po dobu několika týdnů. Pokud máte vakcínu čtyři týdny po podání Lemtrady, váš imunitní systém to nijak nezmění. Ale pokud počkáte rok nebo dva po Lemtradě, váš imunitní systém se uzdraví natolik, aby reagoval na vakcínu.  

Druhou drogou, která v tomto ohledu vyvolává určité obavy, je Ocrevus . To se podává každých šest měsíců, aby se vyčerpala určitá část imunitního systému - B buňky. Jsou to právě tyto B buňky, které produkují protilátky, které poskytují určitou, ne-li veškerou imunitu proti některým vakcínám. Lidé, kteří užívají Ocrevus, mají sníženou schopnost reagovat na vakcíny po celou dobu užívání této drogy, nejen během prvních měsíců po jejím užití. Zatím nevíme jistě, ale může se stát, že být na této DMD může znamenat, že vakcína Covid-19 nebude tak účinná, jak by mohla být pro tuto konkrétní osobu. 

Otázka: Bude vakcína na NHS zdarma? 

Rozhodně není pochyb. Existuje velké úsilí prosadit to prostřednictvím NHS a o platbě za vakcínu, o které vím, se nehovořilo. 

Otázka: Byly by různé verze vakcíny nabízeny různým lidem? 

Může se dobře stát, že různé vakcíny vyhovují různým druhům lidí. Již máme různé vakcíny pro děti. Může se stát, že starší lidé potřebují mírně odlišnou vakcínu Covid-19 než mladí lidé kvůli způsobu, jakým funguje jejich imunitní systém.  

Otázka: Byla by vakcína nabídnuta dětem s MS? 

Děti s MS by neměly vysoké riziko závažného onemocnění Covid-19. Myslím, že dětem s MS, které jsou na DMD, by měla být nabídnuta, pokud je to vhodné.  

Otázka: A co lidé, kteří se skutečně obávají nežádoucích účinků vakcín?  

Víme, že existuje významná populace, která je proti vakcínám. Nikdy se nedostaneme do bodu, kdy jsou lidé nuceni mít vakcíny, protože by to bylo docela špatné. Myslím, že za předpokladu, že podíl populace, která se rozhodne vakcínu nemít, je relativně malý, budeme mít i nadále výhodu širšího podílu vakcíny a snížení šance na přenos.  
Trochu jsme slyšeli o zastavení zkoušek kvůli vedlejším účinkům. Vakcína by nebyla prosazována, pokud by byla potenciálně nebezpečná. Oxfordská vakcínová studie  byla podle mých znalostí dvakrát pozastavena, ale také se pokaždé znovu spustila a já bych z toho opravdu nevyvodil příliš mnoho závěrů. To je docela běžná praxe, zejména při pokusech s vakcínami, že pokud se objeví náznak obav, že se pozastavíte, zvažte, co jste viděli, a poté se restartujte, pokud se to jeví jako bezpečné. Myslím, že si můžeme být jistí, že regulační orgány ve Velké Británii, Evropě a USA budou mít na mysli bezpečnost. 

Otázka: Nějaké poslední myšlenky? 

Je vzrušující zprávou, že vakcína Covid-19, která, jak doufám, bude první z mnoha, se osvědčila. Myslím, že lidé s MS se přirozeně budou chtít soustředit na potenciálně negativní stránku toho, co jsem řekl, na skupinu lidí s určitými DMD, u kterých vakcína Covid-19 nemusí být účinná. Pozitivní je, že i když vakcínu nemůžete mít - protože není bezpečná nebo nebude účinná - skutečnost, že vakcína je k dispozici širší populaci, je dobrou zprávou i pro vás. Tím se ovládne pandemie a sníží se šance, že se nakazíte, takže je to opravdu dobrá zpráva pro všechny.

https://mstrust.org.uk/news/covid-19-va ... -people-ms
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 24 lis 2020 11:31

Nic proti. Ale už jak čtu tenhle řádek :
"Samotná MS neznamená, že byste vakcínu neměli brát. Neexistuje žádná obava, že vakcína způsobí MS, vyvolá relaps nebo zhorší vaše příznaky. Opravdu bych povzbudil všechny s MS, aby se těšili na užívání této vakcíny"
tak mě naskakuje, že se jedná o propagační leták výrobce vakcíny.
Když ve chvíli, kdy není odzkoušeno co to udělá se zdravýma lidma, jak to dlouho vydrží a podobně, někdo tvrdí, že není žádná obava u RS ??
Nejsem odpůrce očkování, ale tohle můžou dát do tisku někde po pěti letech masívního používání, ne, když se ještě neví, jak to bude vůbec fungovat.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod vychodocech » 24 lis 2020 13:09

Těžko říct, někdo se očkovat bojí, někdo ne..... Já s tím problém nemám, záleží na vakcíně. V tom článku je spíše vidět, že ten doktor tomu fakt věří, a že by to byla reklama - to asi ne, není tam uvedena firma aj. Na druhou stranu, je lepší se na to dívat "z patra" s nadhledem a raději se o tom něco dozvědět něco více.

Nechci tady rozviřovat diskuze zastánců a odpůrců očkování, to by bylo na dlouho a nikam by to nevedlo.

To, že u nás někteří neurologové při RS očkování třeba na chřipku nedoporučují a jinde ve světě se vesele očkují je taky zajímavé. Sám jsem se o očkování na chřipku zajímal a jo, jsou dvě vakcíny - jedna živá a jedna na jiné technologii (neživá), takže někteří doktoři s informacemi zamrzli někde před 10 lety.... Na covid těch vakcín bude celá řada, většina jsou to neživé vakcíny - různé technologie (od virového vektoru až po RNA nebo mRNA - genové očkování) - ale necháme se překvapit až budou nějaká kompletní data.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod 666_peter_666 » 28 lis 2020 10:32

Samotná MS neznamená, že byste vakcínu neměli brát. Neexistuje žádná obava, že vakcína způsobí MS, vyvolá relaps nebo zhorší vaše příznaky. Opravdu bych povzbudil všechny s MS, aby se těšili na užívání této vakcíny...

Joseph Goebbels by to nenapísal lepšie.
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod vychodocech » 28 lis 2020 14:41

Uvidíme zda nám tu možnost očkování vůbec nechají tady v ČR. Taky jestli si budeme moci vybrat očkovací látku, osobně jsem si již vybral, nějaké informace získal z výzkumu, budou ale ještě další. Rozhodně se mi už nechce chodit zarouškovaný a "kanálama".
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod vychodocech » 29 lis 2020 12:37

Tak asi nenechají vybrat....

tady je úryvek z článku našeho ministra zdravotnictví:

Podle Blatného je podstatné, aby očkovací látky byly srovnatelné. Lidem by tak mělo být lhostejné, jakou vakcínu dostanou, míní ministr. "Nepředpokládám, že bude možno, aby si každý vybral, kterou vakcínu chce. Neumím si představit, na základě čeho by si vybíral. U lékaře si také nemůžete vybrat lék. Dostanete ten, který je potřeba, který je adekvátní," dodal Blatný.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hroma ... f6b220ee8/

takže jestli tohle řekl, tak je vidět jak uvažuje (lidi jsou "ovce" nemusejí nic vědět, nemají právo si vybrat....).

Jenže ty rozdíly ve vakcínách jsou (ty střípky z výzkumu naznačují jak se tělo chová, nejen jaká je účinnost...).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod Lorain » 29 lis 2020 20:37

Jsem skutečně zvědavá na stanoviska RS center.
V Motole, co vím, někteří lékaři velmi důrazně nedoporučují ani očkování proti chřipce.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 30 lis 2020 12:07

" U lékaře si také nemůžete vybrat lék. Dostanete ten, který je potřeba."

Že by to byl doktor, ten Blatný ?
A doktorát dělal ještě za Bolševika ?
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod vychodocech » 01 pro 2020 23:18

Hezký článek vyšel... jako by mě to brali z pusy....

úryvek z článku s názvem:

Čechům hrozí, že dostanou nejméně účinnou vakcínu proti koronaviru. Vybírat si nebudou, odmítl ministr Blatný možnost volby



Celkem tři vakcíny jsou těsně před schválením evropskými regulačními orgány. Vedle dvou inovativních amerických RNA vakcín od společností Pfizer a Moderna je to také takzvaná oxfordská vakcína od firmy AstraZeneca.

Výrazně nižší účinnost

Podle prvních výsledků závěrečných klinických studií se od sebe látky velmi liší svou účinností. Zatímco americké vakcíny dosahují účinnosti 95 %, což znamená, že před nákazou koronavirem chrání téměř absolutně, látka od AstraZenecy takový efekt nemá. Při podání standardní dávky ochránila pouhých 6 lidí ze 10, což znamená 60% účinnost. Celé je to ještě trochu složitější, protože se farmaceutickému gigantu podařila také jistá chyba, kdy některým účastníkům studie podala nižší dávku a u těchto participantů se ukázala překvapivě 90% účinnost. Takových však bylo velmi málo na to, aby se z toho dal odvodit skutečně platný závěr. Firma tak chce nyní provést další studii, ve které to zkusí právě s nižší dávkou, která by mohla přinést lepší imunitní odpověď. Ukázalo se však bohužel i to, že v klinické studii této společnosti panoval jistý zmatek a skutečná účinnost vakcíny proto stále není jistá.

Česká republika má přitom objednáno 5,5 milionu vakcín právě od AstraZenecy a Pfizeru. Ministerstvo zdravotnictví nesdělilo, v jakém poměru toto množství je, ale je velmi pravděpodobné, že drtivou většinou bude tvořeno právě britskou vakcínou, protože Pfizer bude jako první zásabovat domovské Spojené státy americké.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný také poukázal na to, že vakcína od Pfizeru není vhodná pro aplikaci lidem v ordinacích praktických lékařů, protože se musí uchovávat v minus 70 stupních Celsia. Je tedy možné, že ji ministerstvo objednalo pouze pro centrální očkování, například zdravotníků, případně seniorských domů. K dalším zájemcům o očkování takzvaně z ulice se proto zřejmě nedostane.
Je bezpečná, ale ne tak účinná

Pro běžné občany tak bude k dispozici s největší pravděpodobností pouze vakcína od AstraZenecy, která má jednu velkou výhodu, a to cenu. Stát by totiž měla pouhých 50 až 100 Kč, zatímco dávky od Pfizeru a Moderny jsou několikanásobně dražší.

více v článku:
https://www.mix24.cz/cechum-hrozi-ze-do ... .sznhp.box
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod Standa » 16 dub 2021 12:50

Zkušenosti s první dávkou vakcíny AstraZeneca. Jsem dlouhodobě nemocen s progresivní RSkou (už téměř nechodím atd., je mně 70 let ) a tak jsem měl velké obavy z očkování. Ale šel jsem do toho. Po změření teploty a rozhovoru s lékařkou, mně sestra dala vakcínu. Po půlhodině sledování v čekárně jsem odjel domů (odvezl mě syn). Večer jsem usnul normálně. Ráno jsme se však nemohl pohnout a měl jsem 37,5 °C teplotu. Už z minula vím, jakmile se mně zvýší teplota, tak mám toto "štronzo". Trvá do doby opětovného ustoupení teploty. Vzal jsem si jednu tabletu Paramolu 500 a teplota postupně ustoupila. Navečer před spaním se opět teplota zvýšila, takže jsem si vzal druhou tabletu. A teplota zhruba po jednom dni zcela ustoupila a stav se normalizoval jako před injekcí. Malinko cítím jen vpich po injekci, jinak žádné následky.
Standa
 
Příspěvky: 9
Registrován: 29 črc 2014 16:49

Re: Vakcíny Covid-19: co znamenají pro lidi s MS

Příspěvekod Stanley Roe » 29 dub 2021 21:12

Dneska jsem byl na kapačce Tysabri a i na návštěvě u doktora U svaté Anny v Brně. Zástává se tam stanovisko neočkovat. Je samozřejmě asi potřeba vzít v potaz i věk a různé náchylnosti k respiračním chorobám, zkusím to risknout. Kontakty s cizími lidmi minimální, netrpím žádnými respiračními nemocemi. Chřipku jsem snad nikdy neměl. Doktor byl ale celkem hustej... "tomu se stejně nevyhnete." :D
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 60
Registrován: 26 črc 2014 18:15


Zpět na Covid-19

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron